יום שני, 29 באוקטובר 2012

גדולי ישראל, יצחק רבין ושי פירון

א. הבן של השכנים אוהב את השיעור על "גדולי ישראל". הוא לומד מקצועות ליבה וצופה בטלויזיה. מלמדים אותו שיש אנשים מיוחדים שחיו בעמו לאורך השנים: אנשים מעוררי השראה. אנשים שכתבו ספרים יקרי ערך. אנשים שעשו דברים. אנשי רוח.
ב. במערכת החינוך הרגילה אין דברים כאלה. לומדים בספרות ובאמנות על היוצרים, אבל הם לא נתפסים כ"נר לרגלי" התלמידים כאנשים שעשו משהו.
ג. אתמול דיברו על מורשת רבין, על הדברים שנשא בקבלת פרס נובל וכיו"ב. יצחק רבין היה מצביא וראש ממשלה שמסר את מרבית חייו למטרות ציבוריות. כשחזר הביתה היה צופה בערוץ הספורט. אהוד אולמרט מעריץ מושבע של מנצ'סטר יונייטד ונוסע לראות משחקים של ריאל מדריד, חיים רמון עומד בראש קבוצת הפועל ת"א ונתן איזה בוסה או סתם צחקק עם איזו חיילת לפני ישיבת הממשלה שהכריעה על כניסה ללבנון ביום חטיפת החיילים שנרצחו. וגם דן חלוץ זכור לטוב.
מה שאני אומר, שמנהיגים פוליטיים הם לא גדולי אומה. מי שחוזר הביתה ורואה כדורגל (על בסיס קבוע), אינו לדעתי איש רוח. זה לא גורע מתרומתו בהנחה שאינה אגוצנטרית לגמרי. בן גוריון ארגן שיעורי תנ"ך על בסיס קבוע, ירד לשדה בוקר בערוב ימיו. זהו לענ"ד איש אשר רוח בו למרות כל הבחישות בהן היה מעורב.
יום הזכרון הוא לרצח רבין יותר מאשר ליצחק רבין. רצח של ראש ממשלה במדינת ישראל הוא דבר כ"כ חמור הדורש אזכרה לדורות. כבצום גדליה בן אחיקם. ראו את דברי השופט חשין בפסק הדין בערעורה של מ. הר שפי. לא שנחה דעתי מקריאת הערעור וממסקנותיו המאד מוטות, אבל דברי הפתיחה שלו לפסק הדין ראויים להיקרא.
ד. הרב שי פירון ליש עתיד. מעשה שהיה. לפני יותר מעשור הצגתי מועמדות להוראה במוסד שבניהולו. הוא סיפר על המוסד שבניהולו, ולאחר מכן אמר לי שכבר ברר עלי כל מה שצריך לדעת, וסיים את הראיון. הייתי מופתע מעומק הראיון.
לאחר מספר שבועות זומנתי לפגישה נוספת איתו ועם הרבנים שרלו וסתיו, שיעזרו להכריע לו את מי לבחור. כמה מפתיע!הוא פתח את הפגישה במילים: אני כבר מכיר אותו, תוכלו אתם לשאול אותו שאלות. אח"כ גלש בynet לאורך כל הפגישה.
יתכן ועשה תשובה (למרות שלא התייחס למכתב ששלחתי אליו), ויתכן שהוא אדם אחר. אם יורשה לי, ככל שאנשים מהלכים בגדולות, נטיותיהם לנרקסיזם העטוף בשמועות ובבדיקות שטחיות מתגברות. כך על פי רוב.
אגב, לעיתים אני קורא את תוכו ומסכים עם עמדותיו שהכל חינוך.
אבל ללכת עם יאיר לפיד, איש רייטינג בורגני: נהנתן של הרוח (מזכיר לי דברים שכתב בודלר, סופר צרפתי)?
ללכת אחר מי שהולך אחר אביו, שנפגש עם אהוד אולמרט לפני מספר חדשים להתייעצות חברית בענייני פוליטיקה?
על אלו אני קורא: חלפו ויחלפו עם הרוח.
ה. בקברי צדיקים אין ימי כיף. אלא אם כן יאיר לפיד יעשה תשובה. מי יודע? גם על אורי זוהר לא האמינו רבים! אולי הרב פירון יחזיר אותו לחיק היהדות של בית אבא?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה